Viens motors - daudzi darbarīki. Vai iespējams?

Drukāt

Dārza darbu veikšanai nepieciešama visdažādākā tehnika. Pavisam neliela dārza sakopšanai var izlīdzēties ar vienkāršakajiem rokas instrumentiem – lāpstu, grābekli, kapli, spaini, lejkannu. Taču lielāka dārza uzturēšana kārtībā ar vienkāršiem darbarīkiem aizņems daudz laika, un prasīs daudz fiziska spēka. Tāpēc nav brīnums, ka dārzu īpašnieki lūkojas pēc mehanizētiem instrumentiem, kas procesu padara ātrāk un vieglāk paveicamu.

Vislielāko popularitāti dārzu īpašnieku vidū protams ir izpelnījusies pļaujmašīna, jo skaists zāliens ir viena no darbietilpīgākajām dārza sastāvdaļām un bieži vien aizņem arī vislielāko dārza teritoriju. Mūsdienās ir piejamas tik daudz un dažādas šīs dārza tehnikas variācijas, ka ikviens var atrast sev ko piemērotu. Bet ne jau tikai zāles pļaušana ir laikietipilgs process. Daudz laika, enerģijas un fiziska spēka prasa arī  augsnes sagatavošana stādīšanai, sniega tīrīšana ziemā un vēl citi darbi, kas laiku pa laikam veicami piemājas saimniecībā. Tāpēc ir labi, ja iespējams iegādāties universālu nelielu tehnikas vienību, kas līdzīgi kā virtuves kombains virtuvē, pilda vairākas funkcijas dārza un pagalma sakopšanas darbos.

Pircējam ir divas iespējas – iegādāties kompaktu, neliela izmēra un jaudas traktoru vai arī mauriņa pļaujmašīnu, kurai iespējams pievienot papildus agregātus. Pie tam Iespējas un izvēle ir visdažādākā – mauriņa pļaujmašīnas piedāvā visi Latvijā zināmākie dārza tehnikas ražotāji, savukārt kompaktklases traktorus iespējams iegādāties pie Kubota, John Deere, Kioti dīleriem. Šoreiz par vienu konkrētu, varbūt mazāk zināmu kompaktklases traktoru Kioti CS2610.

Šī traktora ražotājs ir Korejas lauksaimniecības tehnikas ražotājs “Daedong Industrial Co”, kas ar zīmolu KIOTI piedāvā 20 – 90 ZS jaudas traktorus ar visdažādāko aprīkojumu gan lauku saimniecībām, gan īpašumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, būvkompānijām vai ceļu ierīkošanas darbiem.

Kioti CS2610 ir traktors ar 26 ZS (19,4 kW) jaudu un ir piemērots lauksaimniecības, komunālajiem, apstādījumu un parku kopšanas darbiem. Traktors ir aprīkots automātisko ātrumu pārslēgšanas sitēmu, tam ir trīs cilindri un šķidruma dzēšanas sistēma. Tā maksimālais ātrums  30 km/h. Degvielas tvertnes ietilpība ir 25 l, un Kioti CS2610  ir salīdzinoši mazs degvielas pateriņš – 2,5 l stundā.

Kioti CS2610  ir iespējams pievienot dažādus darbarīkus: smalcinātāju, ekskavatoru, frontālo iekrāvēju, piekabi, augsnes frēzi, pļaujmašīnu, zāles savākšanas sistēmu, šķeldotāju, sniega lāpstu, slotu un sniega pūtēju. Tie darbojas ar ārejo piedziņu. Traktoram ir trīs jūgvārpstas – priekšējā, vidusdaļas un aizmugurējā un trīs punktu uzkare ar hidraulikas celtspēju 715 kg. Aprīkojumā ir viens hidraulikas izvadu pāris aizmugurē. Labākai manevrēšanai, saķerei un vilkmes spēkam iespējams izmantot četru riteņu piedziņu, kas var tikt ieslēgta un izslēgta  kustības laikā.

Kioti traktori ir sertificēti atbilstoši ES Nr.74/150 direktīvai, kura garantē Eiropas Savienības drošības standartus. CS2610 U-profila aizsargrāmis nodrošina aizsardzību apgāšanās gadījumos. Lai iekļūtu zemākās vietās, kur tas varētu traucēt, to iespējams nolocīt. Traktora svars bez kabīnes ir 700 kg, taču to ir iespējams aprīkot ar apsildāmu slēgta tipa kabīni, tādējādi padarot darbu sliktos un aukstos klimatiskos apstākļos daudz patīkamāku. Kabīne rada konfortu, vienlaikus nodrošinot operatoram lielisku pārredzamību darba veikšanas laikā.

Pateicoties saviem mazajiem izmēriem – garums 2523 cm, platums 1270 cm un augstums 2280 cm Kioti CS2610 priekšrocības ir laba manevrēšanas spēja, izcila pārredzamība, kas lieliski noder vietās, kur grūti piekļūt, klusa motora darbība un viegli uzmontējami papildagregāti.

Pļaujmašīna, kas pievienojama apakšā, traktora vidusdaļā, nodrošina 1,5 metru pļaušanas platumu. Kvalitatīvu darbu slīpā reljefā nodrošina 4 x 4 riteņu piedziņa, kas palielina saķeri, vilkšanas spēku un ātru pārvietošanos. Pļaujmašīnai ir iespējams pievienot zāles savākšanas sistēmu, kas nopļauto zāli savāc ietilpīgā tvertnē. Ar aizmugurē darbināmu smalcinātāju var viegli smalcināt zāli un krūmus.

Traktors aprīkots ar sniega lāpstu ziemas laikā bez lielas piepūles ļaus atbrīvot pagalmu no sniega segas. Ar piekabi tas var pārvadāt dažādas smaguma kravas. Aprīkots ar augsnes frēzi Kioti CS2610 būs lielisks palīgs augsnes apstrādei piemājas mazdārziņā, bet aprīkots ar šķeldotāju palīdzēs atbrīvoties no zariem un krūmiem. Pie tam traktora vadītājs var viegli nokļūt ar šķeldotāju līdz sev vēlamajai vietai.

Aprīkots ar frontālo iekrāvēju un ekskavatoru Kioti CS2610 kļūst par mazu universālo traktoru. Frontālais iekrāvējs sniedz operatoram daudz priekšrocības, bez liekām problēmām var veikt visus nepieciešamos darbus – notīrīšanu, pārvietošanu un pārvešanu. Tas noderēs augsnes izlīdzināšanas darbos, ierīkojot zālienu un sagatavojot stādīšanas laukumu. Tāpat frontālo iekrāvēju var aprīkot ar palešu dakšām un rituļu pīķi, kas noteikti noderēs darbos zemnieku saimniecībās.

Traktoram var izvēlēties trīs dažāda veida riepas:

-       riepas ar lauksaimniecības protektoru, lai nodrošinātu labāko saķeri;

-       riepas ar kūdrainas augsnes protektoru, kas ir augsni vissaudzējošākais protektors un kas vislabāk piemērotas pļaušanai;

-       riepas ar industriālo protektoru, kas, saglabājot labu saķeri, nodrošina visplašāko izmantošanu un ir ar mazāk agresīvs ka lauksaimniecībā izmantojamo riepu protektors.

Traktoru Kioti CS2610 Latvijā var iegādāties kompānijā “Ferrus”, kas ir “Daedong Industrial Co” pārstāvis Latvijā. Kompānija ne tikai piedāvā iegādāties jaunus traktorus, bet arī sniedz pēcpārdošanas servisa pakalpojumus, nodrošina turpmāku traktoru servisu to ekspluatācijas laikā un nepieciešamo rezerves daļu piedāvājumu.

Kompaktklases traktora iegāde nav lēts prieks, taču, ja visa dārza kopšanai nepieciešamā tehnika ir jāiegādājas no jauna, ir vērts apsvērt tieši mazā dārza traktora iegādi, it sevišķi, ja kopjama liela dārza teritorija. Paskaitiet vien, cik jums kopā izmaksās, pļaujmašīna, zāliena skarifikators, dārza augsnes apstrādes tehnika, sniega savākšanas tehnika, piekabe u.tml. Protams atsevišķas tehnikas vienības nepieciešams izmantot tikai reizi sezonā, un tās var arī neiegādaties, bet nomāt, vai lūgt šos pakalpojumus trešajām personām, taču arī tad vairāku gadu laikā savāksies visai pieklājīga summa, kas tiks tērēta šim nolūkam. Tā kā pirms jaunas tehnikas iegādes ir vērts ņemt rokā zīmuli un kalkulatoru un veikt aprēķinus, lai pārliecinātos par tehnikas izmaksām un arī par iespējamo degvielas patēriņu, un plānotajām servisa izmaksām. Iespējams, ka plānotais veicamo darbu apjoms būs mazāks, kā darbu apjoms, pie kura traktora iegāde atmaksāsies, tad būs jārēķinās ar atsevišķu tehnikas vienību iegādi. Taču tiem, kas sniedz pakalpojumus dārzu ierīkošanā un apsaimniekošanā mazais traktors ir lieliska izvēle.